W wielu naszych domach, znajdują się przedmioty z drewna, które są dość mocno eksploatowane. Podłogi, schody, blaty kuchenne czy meble z drewna. Najczęściej, decydując się na takie przedmioty, zakładamy, że będą nam służyć przez lata. Nikt często nie wymienia schodów, podłóg czy stołów. I ma to swoje uzasadnienie. Lite drewno ma swoją cenę, a poza tym cechuje się ponadczasowym designem. Każdy kto ma takie przedmioty, na pewno niejednokrotnie miał styczność z rysami, wgnieceniami czy ubytkami. Pewnie właściciele drewnianych schodów czy podłóg, doskonale wiedzą jak wygląda odbita kobieca szpilka w drewnie po pierwszej, drugiej czy kolejnej parapetówce. Zarysowania i wgniecenia od przesuwanych mebli to również nierzadki widok. Drewniane blaty kuchenne również mogą pochwalić się śladami po ostrzu noża czy wgnieceniami od upadku przypadkowych przedmiotów. Poniżej znajdziecie, prosty przepis na to, jak w domowych warunkach naprawić drewniane powierzchnie.

Co zatem zrobić z powstałymi uszkodzeniami w drewnie?

By uniknąć szlifowania całej powierzchni drewnianej (potem ponownego bejcowania i lakierowania) z pomocą przychodzą woski do uzupełnienia ubytków w drewnie. Możemy je zastosować przy niewielkich ubytkach i powstałych rysach. Wosk świetnie radzi sobie z drobnymi pracami renowacyjnymi w drewnie, a sam proces tej renowacji jest bardzo prosty i możliwy w domowych warunkach.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele wosków w różnych odcieniach. Wosk dobieramy kolorystycznie do drewna/ wybarwienia drewna, które będziemy chcieli poddać renowacji. Jeśli w naszym domu nie ma zbyt wielu przedmiotów z drewna, warto kupić kilka (2-3) odcienie wosku, zbliżone kolorystycznie do tego przedmiotu. Koszt pojedynczego wosku waha się od 10-15zł/szt, jednak zawsze dobieramy go w ten sposób, że przykładamy wosk do drewnianego elementu, który chcemy naprawić i w ten sposób porównujemy odcienie. Kupując przez Internet, lub wybierając produkt ze sklepowej półki raczej nigdy nie wybierzemy idealnego koloru. Ponadto, jeśli ciężko dobrać nam odcień z pojedynczej pałeczki wosku, zawsze możemy je ze sobą zmieszać by uzyskać kolor pożądany. Jeśli natomiast w naszym domu, jest więcej drewnianych mebli, których odcienie mogą się różnić – dobrze już wówczas kupić paletę odcieni (jasna lub ciemna). W takiej palecie mamy zawsze około 10 kolorów wosków.

Co będzie jeszcze potrzebne by samodzielnie naprawić powierzchnie drewniane?

Oprócz wosku przyda nam się jeszcze:

  • narzędzie do roztapiania pałeczek woskowych

klin (szpachelka) do rozprowadzenia wosku i zebrania jego nadmiaru

gąbka lub ściereczka do wypolerowania powierzchni

W Internecie są gotowe zestawy zawierające wszystkie wspomniane wyżej przedmioty. Ceny takich zestawów wahają się od 50zł do 300zł. Jednak do domowego użytku w zupełności wystarczy taki zestaw za około 80zł/90zł z paletą minimum 10 wosków.
Sprawdź na Allegro

Jak pozbyć się ubytków i rys z drewnianych powierzchni?

Mając wyżej wspomniany zestaw, sprawa jest banalnie prosta i możliwa do przeprowadzenia w domowych warunkach. Aby naprawić drewniane powierzchnie w domu z wykorzystaniem zestawu naprawczego, zastosuj się do poniższej instrukcji.

  1. Wybierz właściwy odcień wosku pasujący do naprawianej powierzchni (możesz je mieszać, aby uzyskać właściwą barwę).
  2. Użyj krawędzi czarnej szpachelki, aby wyczyścić rysę(ubytek) z luźnych elementów.
  3. Włącz narzędzie do roztapiania wosku.
  4. Przy pomocy narzędzia do roztapiania wosku nałóż małą ilość wybranego wosku i zacznij wypełniać nim rysę(ubytek). Jeśli chcesz zmieszać kolory, by uzyskać satysfakcjonujący odcień, nakładaj wosk w rysę (ubytek) od najjaśniejszego do najciemniejszego. Czynność powtarzaj, aż ilość wosku zrówna się z powierzchnią drewna.
  5. Pocieraj szpachelką, aż nałożony wosk wyrówna się z powierzchnią.
  6. Przy użyciu gąbki wyczyść miejsce nakładania wosku, a przy użyciu ściereczki poleruj powierzchnię drewnianą okrężnymi ruchami.

Miejsce uzupełnione woskiem, jest niezwykle trwałe. Wosk po zastygnięciu twardnieje, a jego temperatura topnienia to 81 stopni Celsjusza.

Teraz wszystkie powstałe ubytki w drewnie, możesz samodzielnie naprawić. Prawda, że proste?

Chcesz być na bieżąco z naszymi realizacjami?

FACEBOOK https://www.facebook.com/sekwtym2018/

INSTAGRAM https://www.instagram.com/_sekwtym_/?hl=pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.