Pracując już dłuższy czas z drewnem, zauważyliśmy niewątpliwe atuty olejowania mebli drewnianych. Drewno jest materiałem bardzo naturalnym i nieprzewidywalnym – nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych kawałków drewna, nigdy nie uzyskamy identycznego koloru wybarwienia, nigdy nie znajdziemy identycznego usłojenia. To wszystko zależy od bardzo wielu czynników. Rodzaju drewna, jego wieku czy stopnia wysuszenia. Biorąc pod uwagę wszystkie elementy jego wyjątkowości, olejowanie drewna to niewątpliwe najbardziej naturalny zabieg impregnacji. Olej nie zatyka porów drewna i pozwala mu „oddychać”, przez co olejowane meble zmieniają swój wyjątkowy wygląd na przestrzeni lat.

Wady i zalety drewna lakierowanego

Lakier to zdecydowanie najtwardszy środek impregnujący, tworzący silną i trwałą powłokę ochronną. Mocno wykorzystywany do impregnacji powierzchni silnie eksploatowanych jak np. podłogi. Dziś rynek lakierów do drewna jest bardzo bogaty. Możemy znaleźć produkty, które nie będą dawać charakterystycznej dla lakierów błyszczącej powłoki, ale będą miały satynowe czy matowe wykończenie, co będzie sprawiało że drewno będzie wyglądało naturalnie. Lakier nie wnika w głębokie struktury drewna tworzy tylko ochronną powłokę na jego powierzchni. Przez co cała wyjątkowość tego materiału zostaje zamkniętą pod sztuczną warstwą lakieru.

lakierowanie drewna

W przypadku odpryśnięcia kawałka lakieru, czy usunięcia zarysowań powstałych z codziennego użytkowania, konieczne jest zeszlifowanie całej powierzchni drewnianej i ponowny zabieg lakierowania – najczęściej zabieg renowacji jest niemożliwy w warunkach domowych. Lakier jest bardzo odporny na działanie wilgoci ale gorzej sobie radzi z wysokimi temperaturami. Pewnie każdy z nas się spotkał z widokiem odbitego dna gorącej szklanki/kubka na drewnianym blacie, co jest wyjątkowo trudne do usunięcia. Co więcej lakier ze względu na właściwości elektrostatyczne bardzo przyciąga kurz, przez co meble lakierowane wymagają częstszej pielęgnacji.

CZY OLEJOWANIE DREWNA JEST LEPSZE?

Olejowanie to kolejna metoda impregnacji drewna. Uważana, za metodę bardzo naturalną i ekologiczną. Olej wnika w strukturę drewna i impregnuje go w każdej warstwie. Drewno pozostaje odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wilgoci czy wysokiej temperatury, ale pod warstwą oleju, drewno cały czas pracuje. Podkreśla naturalne piękno drewna. Pozwala wydobyć z drewna jego naturalny kolor i uwidocznić usłojenie. Poddając drewno zabiegowi olejowania, drewno wygląda zupełnie inaczej niż pracując z surowym kawałkiem drewna. Olejowane meble zmieniają się wraz z upływem czasu – co często również słyszymy od naszych klientów.

Olejowanie drewna

Meble olejowane wymagają dodatkowej impregnacji. Przynajmniej raz/dwa razy w roku w zależności od stopnia eksploatacji mebla. Żeby meble olejowane zachowały swój nieskazitelny wygląd przez lata, należy je dodatkowo olejować. Zabieg olejowania przeprowadzamy w swoim domu. Nie potrzebujemy do tego ani specjalnie wykwalifikowanej osoby, ani specjalistycznego sprzętu. Gąbka ścierna, miękka szmatka i puszka oleju załatwiają sprawę. Olejowane meble dobrze jest obserwować. Jeśli powierzchnia drewniana staje się wypłowiała lub sucha oznacza to, że trzeba je zaolejować.

CO ZATEM WYBRAĆ?

Niewątpliwą przewagą mebli olejowanych jest to, że jesteśmy w stanie, prostym zabiegiem usunąć każdą rysę z powierzchni drewnianej. Przygotujemy o tym odrębny wpis.

impregnacja drewna

Nie ma jednej szkoły mówiącej która technika impregnacji jest lepsza. Każda z nich ma swoich przeciwników i zwolenników. My jednak pozostajemy wierni olejowaniu i tylko na wyraźne życzenie klienta drewno lakierujemy. Metoda te ze względu na swoje naturalne właściwości czy prostotę renowacji w domowych warunkach, sprawia, że możemy się cieszyć pięknem olejowanego drewna przez lata. Dla nas olejowanie pozostaje numerem 1.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.