fbpx

Zrób to sam krok po kroku

Wykorzystując fakt, że wielu z nas spędza ostatnio dużo czasu w domu, przygotowaliśmy krótki instruktaż jak samodzielnie postarzyć drewniany blat.

Dębowy postarzany blat stolika kawowego
Dębowy postarzany blat stolika kawowego

Postarzanie drewnianego blatu w domowych warunkach

Być może macie w domach drewniane stoliki kawowe, którym chcielibyście nadać drugie życie lub po prostu zmienić coś w swoim wnętrzu, to bardzo dobry czas.  Będzie nam potrzeba kilka produktów, jednak jeśli ich nie macie, nie zachęcamy Was do zakupów stacjonarnych, wszystkie te rzeczy możecie kupić online. Łączny koszt takich zakupów to od 100zł-200zł..

Jeśli chcecie sami zrobić taki blat, ale nie macie w domu drewnianego stolika, gotowe blaty przycięte na wymiar, również możecie kupić w Internecie. Dziś to żaden problem.

Postarzany blat dębowego stolika kawowego

Co będzie potrzebne do postarzenia blatu?

1/ stalowa podłużna szczotka lub okrągła metalowa szczotka, którą możemy zamontować np. na wkrętarce

2/ bejce w dwóch różnych odcieniach – po 1 sztuce każdej

3/ gąbka szlifierska o gradacji 220, lub drobnoziarnisty papier ścierny – 2 arkusze powinny wystarczyć

4/ papier ścierny gruboziarnisty (najlepiej kupić różne gradacje, wówczas będziemy mogli manipulować efektem przetarcia) – sztuk duuużo – myślę, że z 6-10 różnych arkuszy

5/ biała farba akrylowa – 1 szt

6/ wałek do malowania – 2 szt

7/ bezbarwny lakier do drewna

Produkty potrzebne do postarzenia drewnianego blatu
Produkty potrzebne do postarzenia drewnianego blatu

Etap 1 – przygotowanie drewnianego blatu

Rozpoczynając pracę nad postarzeniem drewna, zaczynamy od doprowadzenia blatu do jak najbardziej naturalnej, surowej wersji. Jeśli mamy now blat, niczym nie zaimpregnowany sprawa jest prosta, musimy tylko go delikatnie wygładzić drobnoziarnistym papierem ściernym.

Jeśli nasz blat jest już czymś pokryty (lakierobejca czy lakier) musimy tę powierzchnie zeszlifować i dokładnie oczyścić.. Nie zalecamy do rozpuszczania lakierowanej powierzchni używać amoniaku,  rozpuszczając lakier amoniakiem, wnika o głęboko w pory drewna, który później jest jeszcze trudniej stamtąd usunąć. Po dokładnym usunięciu starej powierzchni ochronnej, wygładzamy blat gąbką szlifierską lub drobnoziarnistym papierem ściernym. Jeśli pracujemy z nowym, surowym blatem, wystarczy, że go tylko wygładzimy gąbką szlifierską przed szczotkowaniem.

Surowy blat dębowy, gotowy do postarzenia
Surowy blat dębowy, gotowy do postarzenia

Etap 2 – szczotkowanie drewnianego blatu

Stare drewno charakteryzuje się licznymi pęknięciami/szczelinami, które powstały z biegiem czasu. Najczęściej liczne widoczne pory mają meble, które były już eksploatowane kilka dobrych lat. Musimy więc z naszego nowego mebla, wybrać miękką warstwę drewna, a zostawić słoje przyrostu drewnianego. Jeśli nasz stół/ stolik jest zrobiony z dębu polecamy okrągłą metalową szczotkę nakładaną na wkrętarkę. Dąb jest bardzo twardym drewnem, więc tylko taką szczotką na wysokich obrotach wkrętarki jesteśmy w stanie wyżłobić trochę drewna. Jeśli nasz stolik zrobiony jest z sosny lub innego miękkiego drewna stalowa szczotka powinna dać radę. Szczotkowanie ma celu, zrobienie w drewnie licznych szczelin i wyżłobień, by blat nie był jednolity. Dzięki temu zabiegowi, w szczeliny wniknie bejca i biała farba.

Szlifierka

Etap 3 – bejcowanie drewnianego blatu

Kolor bejcy wybieramy w zależności od tego jaki finalnie efekt chcemy uzyskać  My rekomendujemy użycie dwóch (zdecydowanie różnych) odcieni. Im większy kontrast pomiędzy odcieniami tym lepszy efekt ( przeczytacie póżniej czemu to ma służyć).

Blat drewniany, wybarwiony jasnym odcieniem bejcy

Przed nakładaniem bejcy powierzchnia drewniana powinna być czysta, sucha i gładka. Drewno zażywiczone i zatłuszczone należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć, a następnie (w zależności od gatunku drewna) starannie przeszlifować wzdłuż słoi papierem ściernym o gradacji 120-­220. Bejcę aplikujemy miękką szmatką lub gąbką wzdłuż słoi, a nadmiar zbieramy. W zależności od producenta bejca schnie od 4 do 8h i taki odstęp musimy zachować między nałożeniem kolejnej, ciemniejszej warstwy. Druga warstwa będzie schła około dokładnie tyle samo i dopiero po tym czasie możemy przejść do malowania drewna na biało.

Blat drewniany, wybarwiony ciemnym odcieniem bejcy

Etap 4 – malowanie drewnianego blatu

Gdy bejca dokładnie wyschnie, malujemy nasz blat białą farbą akrylową. Używamy do tego co mamy w domu, wałek lub pędzel i specjalnie się do tego nie przykładamy, bo zaraz będziemy tą farbę ścierać.

Malowanie drewnianego blatu na biało
Malowanie drewnianego blatu na biało

Etap 5 – przecieranie drewnianego blatu

Przed nami najlepsza część. Przecieranie drewna. Zaczynamy od wyboru papieru najbardziej gruboziarnistego i trzemy cały blat. Przecieranie blatu zaczynamy dopiero wtedy, kiedy biała farba dobrze wyschnie. Jeśli farba będzie choć trochę mokra, będzie się łuszczyć. Staramy się tak ścierać farbę, by zaczęła się przebijać nasza bejca. Teraz wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli chcemy by blat był bardziej biały, ścieramy mniej i robimy to punktowo wzdłuż słojów. Nasze „przecierki” mają być nieregularne i niesymetryczne. Jeśli chcemy, by biały kolor pojawił się tylko puktowo, trzemy mocniej w tych miejscach i wybieramy papier o grubszym ziarnie. Możemy przecierać nawet nie mając już białej farby, jeśli chcemy dostać się do jaśniejszego odcienia drewna, który jest pierwszą warstwą na blacie. Biała farba i tak wniknie we w żłobienia, które zrobiliśmy podczas szczotkowania drewna, więc nie ma ma obaw, że  biała farba zniknie zupełnie. Wybierając papiery o ziarnie różnej grubości możemy manipulować  efektem naszego przetarci. Tam gdzie chcemy zrobić to mocniej i tam gdzie efekt ma być słabszy. Najważniejsze – blat nie może wyglądać jednorodnie. Po przetarciach blatu, dobrze odpylamy blat z pozostałości po farbie i bejcy – przyda się do tego domowy odkurzacz i dopiero wtedy lakierujemy drewno.

Przecieranie drewnianego blatu
Drewniany blat po intensywnym przecieraniu

Etap 6 – lakierowanie drewna. Et voila!

Pamiętajmy, że ani bejca, ani farba nie zabezpieczają drewna. One służą tylko do jego wybarwienia. By móc zacząć eksploatować nasz blat, musimy zaimpregnować  drewno. Ostatnią warstwą jest nałożenie bezbarwnego lakieru do drewna. Lakier nakładamy równomiernie na cały blat. Staramy się zawsze zbierać nadmiar lakieru. Po wyschnięciu lakieru, możemy zacząć użytkować nasz blat.

Gotowy stolik kawowy. Blat drewniany zaimpregnowany lakierem.

MIŁEJ ZABAWY!

Jeśli jednak nie chcecie robić tego samodzielnie, ale podoba Wam się efekt takiego postarzonego blatu, zawsze możecie zamówić u nas każdy stolik kawowy z postarzonym blatem.

ROBIMY MEBLE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIA ZAPYTAJ O CENĘ